Tallinnas/Harjumaal/Raplamaal transport alates 65€ tasuta!

Värvide mängur- Alpikann

Värvide mängur- Alpikann

‘’Alpikann on vanaemade lill’’- põhilause mida kuuled vastu, kui pakkuda seda kliendile. Ja kui ongi? On see siis ilmtingimata halb?

Alustame sellest, et me räägime mitmekümnest erinevast värvitoonist. Soovite suuri või hoopis väiksemat? Lainelisi õisi või pigem vihmavarjukujulist? Äkki hoopis sakilisi? Alpikannide valik on suur ja lai ning igaühele leidub see õige.

alpikannid

Lisaks kõigele, on alpikann väga pikajaline õitseja. Meeles tuleb pidada vaid kolme kõige tähtsamat näpunäidet: eelistab jahedamat, ära murra vart ja kasta tuleb alt!

Minialpikann, mida tavaliselt leiad poest ~10cm potis on eriti hea lill. Paljud ei teagi, et teda võib sügisel istutada ka õue, sest ta kannatab vähemalt -5 kraadist külma. Ta on imeline värvilaik näiteks kanarbike keskele. Mida jahedamas taim kasvab, seda ilusam ta on ja seda kauem ta õitseb. Pigem ongi alpikanniga just vastupidi, soojad toad talle eriti ei istu. Suureõieline alpikann, mis on poes müügil 12+ cm potis, on küll soojalembelisem, aga isegi tema eelistab olla pigem jahedamas nurgas.

Ostes koju alpikanni, aseta ta valgesse ja jahedamasse kohta. Ta looduslik elukoht on Vahemere äärsetel aladel, nii et tasub mõelda, missugune kliima seal on ja kuidas seda oma kodus taimele tekitada.

alpikannPigem kastke alpikanni vähem, sest ta on väga vastuvõtlik erinevatele niiskusest tekkivatele haigustele. Kui kastate, valage pigem vesi keraamilise poti põhja, asetage taim selle sisse ja kui pott on ennast veest täis tõmmanud, valage üleliigne vesi keraamilisest potist välja – ühesõnaga samasugune veevann, nagu teeksite orhideele, aga kindlasti jälgige, et vett ei läheks mullapinnale mugula lähedusse.

Kui tähelepanelikult vaadata, võite isegi märgata, et alpikanni mugul on istutatud mäe otsa- see ongi põhjus, et vesi ei voolaks sinna peale vaid pigem ära, mäest alla. Seetõttu ei tasu teda ka ümberistutama hakata- sellise tegevuse jaoks on omad nipid, mida lillekasvatajad järgivad.

Kui nüüd mõni õis või leht on ikkagi koledamaks läinud- mida siis teha?

Kindlasti ei tohi seda vart murda või ära lõigata- see võib tekitada mädanikku. Alpikanni vars tuleb võimalikult mugula lähedalt eemaldada: hoia kergelt mugulat ja teise käega tõmba vart. Soovitame vart tõmmata veidi paremale/vasakule poole, mitte otse- siis eemaldub ta kergemini. Kui kõik hästi läheb, peaksid kuulma väikest klõpsatust, kui vars mugula küljest lahti tuleb.

Mis muud veel alpikanni kohta vaja teada on?

Kõige tähtsam ja üldisem sai kirja pandud. Muidugi on veel väga palju infot väetamise, valguse, puhkeaja jne kohta, kui soovid taime endal aastaid aknalaual hoida, aga enamus meist ostab ta ju ikkagi sügiseks endale koju lauakaunistuseks ja jõulutähe saabudes leiab ta tee komposti. Siia said kirja pandud kõik tähtsad asjad, mida jälgida, kui tahad, et ta elaks sul ilusti jõuludeni 😊

NB! Kui ostad alpikanni endale või sõbrale, siis kindlasti vali ka keraamiline pott juurde, siis on kastmisega vähem muret!

 

Tags